Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

2 lipca w Gliwicach zmarł Jerzy Lewczyński, polski artysta fotografik, klasyk awangardy. Miał 90 lat.

Jerzy Lewczyński - (urodzony 14 marca 1924 w Tomaszowie Lubelskim) - polski artysta fotografik. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach z wykształcenia inżynier budowlany. Od 1956 roku jest członkiem ZPAF, a od 1951 Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 80. i 90. wielokrotnie wchodził w skład Rady Artystycznej ZPAF. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała Jerzemu Lewczyńskiemu honorowy tytuł ARTYSTA FIAP – AFIAP (1963).

Od około 1941 roku zajmuje się fotografią w sposób twórczy. Bardzo istotne są dokonania fotograficzne Jerzego Lewczyńskiego z końca lat 50., kiedy to działał w nieformalnej grupie wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem. Reprezentowali oni fotografię nowoczesną, o awangardowym rodowodzie, bliską niekiedy programowi „fotografii subiektywnej” Otto Steineta. Kulminacją tego okresu w twórczości Lewczyńskiego był pokaz zamknięty „Antyfotografia” z 1959 (GTF), gdzie wystawiali Beksiński i Schlabs. Lewczyński zaistniał też w historii fotografii polskiej jako autor zestawów tworzonych od końca lat 60., z których zrodziła się ważna, także w kontekście fotografii światowej, idea „archeologii fotografii”. Jej program sformułowany został ok. 1979 - 80 roku.

Od pierwszych lat swojej działalności fotograficznej jest nagradzany i wyróżniany na krajowych konkursach fotograficznych. W 1957 roku założył grupę fotograficzną "Gliwice", której członkami byli: Aleksander Górski, Piotr Janik, Zofia Rydet, Adam Sheybal, Stanisław Skoczeń, Roman Wichrowski. Wszystkich łączyło jedno - spojrzenie na fotografię jako jedną ze sztuk plastycznych, a w centrum uwagi artystów zawsze powinien znajdować się człowiek. Tej zasadzie pozostał wierny do końca.

Jerzy Lewczyński - zmarł w Gliwicach 2 lipca 2014 roku.

W górę